club mate yerba mate

 

 

Říká se, že yerba mate má sílu kávy, prospívá zdraví jako čaj a má euforické účinky jako čokoláda. Tak se na tenhle zázračný nápoj, který je mimochodem základem Clubu-Mate, podívejme pořádně.

 Cesmína nad zlato

Yerba mate je nápoj podobný čaji z lístků cesmíny paraguayské. Tenhle stále zelený strom se pěstuje v jižní Americe, hlavně v Argentině, Brazílii, Chile, Uruguayi a Paraguayi.

Tykev a tyčka

Maté se pije z vydlabané tykve, které se říká kalabasa, kovovým brčkem se sítkem dole (abyste neměli plnou pusu lupení). Brčko se jmenuje bombilla.

Díra do hlavy

V Uruguayi je ale pít zakázáno maté tímhle způsobem, když jedete v autě. Spousta lidí si totiž bombillou za jízdy udělala díru do hlavy. Au.

Reklamní kecy

Někde se možná dočtete, že yerba mate neobsahuje kofein, ale matein. Bylo by to krásné mít něco spešl, ale fakt je, že matein je jen reklamní výmysl. Yerba mate obsahuje zkrátka kofein. A obsahuje ho hromadu.

Take it slow, baby

Na rozdíl od kafe je ale u maté nástup povzbuzujícího účinku pomalejší a déle vydrží. S tím pomalejším úplně nevíme. Dali jste někdy třetinku Clubu-Mate na ex?

Kila dolů

Protože yerba mate dovede parádně zrychlit metabolismus, používá se (podobně jako třeba zelený čaj) k podpoře hubnutí. Modelky, zbystřete!

Davaj maté

Gaučové (to nejsou žádní gaučoví povaleči, ale jihoameričtí pastevci dobytka) začínají den tak, že se sejdou před východem slunce a společně popijí. Tenhle rituál se jmenuje podávání maté – pasando el mate. Je to jednoduché – srkneš z bombilly a podáš dál.

Nápoj celebrit

Mimochodem, na matéčku ujíždějí nejen gaučové, ale i celebrity jako Madonna, Obama, Messi a dokonce papež František.

Superfood

Protože yerba mate obsahuje spoustu vitamínů, že byste z nich dali dohromady kus abecedy a pak ještě spoustu minerálů a antioxidantů, dostalo dokonce trendy nálepku superfood. Ale kdoví, co to vlastně znamená. Hlavní je, že yerba mate je základ Clubu-Mate.

 

Tenhle superfood, nebo teda spíš superdrink vám přivezeme až domů nebo do kanclu. Po Praze a Brně dokonce zadarmo.

 

Chci Club-Mate

Foto: barnimages.com <a href=“http://www.flickr.com/photos/133488379@N08/18782952324″>Yerba mate</a> via <a href=“http://photopin.com“>photopin</a> <a href=“https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/“>(license)</a>

Komentáře