Když jsme zjistili, že brněnský výtvarník a ilustrátor Honza Gruml aka Slakinglizard nikdy neochutnal Club-Mate, bylo jasné, že na něm uděláme pokus. Poslali jsme mu bednu Matéčka a poprosili ho, aby namaloval, jak ochutnávka dopadla. Tady to máte… I s rozhovorem.

Slakinglizard Club Mate komiks
Co jsi vlastně zač? Kreslíř, malíř, ilustrátor, výtvarník?

Řekl bych, že všechno dohromady. Drtivá většina mých prací je malovaná štětci a linky kreslený hrotem. Ilustruji knihy a umělcem se může nazvat malé procento tvůrců. Jsem tedy výtvarník.

Jaký to je být mladým výtvarníkem v Česku? Dá se tím uživit?

Na naši malou zem je tu velký zástup kvalitních a šikovných ilustrátorů a výtvarníků. Konkurence je veliká. Začátky jsem měl hodně těžký, celkem nerad na to vzpomínám. Člověk se ale nesmí bát. Pokud své práci aspoň trochu věří, neměl by ji nechat lenošit v šuplíku, ale dostat ji mezi lidi.

Jaký byl první lok Clubu-Mate?

Napil jsem se a říkal jsem si: „To chutná jako… jako… jako co sakryš?“ Vůbec jsem tu chuť nedokázal popsat. Ale  nebyl potřeba třetí lok, chutnalo mi to hned napoprvé. Vypil jsem dvě lahve a účinek jsem poznal na vlastní kůži v noci. Kdy jsem čuměl do stropu a beznadějně se snažil usnout.

Říká ti máma, ať si najdeš pořádnou práci?

No jéje, to patří k těm nepříjemným začátkům. Naši jsou rozvedení a ať už jsem byl u mamky nebo taťky, slyšel jsem přesně tohle. I brácha se sestrou se přidali. Vím ale, že to mysleli dobře. Hodně mě taky mrzelo, že ani blízcí přátelé nevěřili, že o to, co dělám, bude zájem. Ale teď už jsou na mě trochu hrdí, řekl bych. Jen táta má pořád výhrady, že bych měl kreslit něco hezkýho už.

Těší mě, když je má práce vidět, nebo když někdo sdílí moji ilustraci. Občas mě i někdo pozná a pochválí mi tvorbu, což je příjemný. Dělám to skoro 10 let a někteří fanoušci se mnou byli od počátků.

Dá se na to sbalit holka, že jsi výtvarník?

Ó, to je otázka! Kam mi paměť sahá, tak si se mnou žádná skrz obrázky nevyšla. Když kreslím někde naživo, tak jsem v transu a kdo ví, jak se u toho tvářím. Ale moc sexy to nebude. Je ale pravda, že s nynější přítelkyní nás dala dohromady její prosba, jestli ještě nemám nějaká Slakinglizard trika.

Co jsou nejlepší momenty na tvojí práci?

Když mám radost z toho, co jsem udělal. Jsem k sobě dost kritickej a málokdy jsem se svým výtvorem úplně spokojen. Víš jak, hlava má vizi, ale ruce to dělají podle sebe. A taky, když dokončím a odevzdám práci se kterou jsem se mořil.  Úleva k nezaplacení. Jako bych se znova narodil.

Prodals někdy obraz po kterém se ti pak stýskalo?

Jakmile prodám něco z volné tvorby, tak mi je po tom smutno v drtivé většině. Jinak to ale zatím nejde.

Zdají se ti normální nebo kreslené sny?

Normální, i když jsou často nenormální. Kreslený sen se mi nezdál nikdy, jen o obrazech, že na ně koukám. Někdy se mi zdá o komiksu s geniální pointou, kde ve snu smíchy praskám. Ale jak trochu proberu mozek, zjistím, že je to úplně o ničem a celý to nedává smysl.

Často kreslíš fakt divný věci. Co je to nejobyčejnější věc, kterou jsi kdy namaloval?

To vím úplně přesně. Známej chtěl portrét své přítelkyně jako anděla. Strašlivej kýč, že se mi kroutily prsty už jen ze zadání. Tehdy jsem utřel tuny prachu a umyl hromadu nádobí jen abych oddálil to utrpení u plátna. Ani nevím, kde jsem vzal tu sílu a ten portrét opravdu nakreslil. Nelíbil se, byl prý moc temný. Chtěl jsem umřít.

Máš radši práci na zadání nebo volnou tvorbu?

Jednoznačně volnou tvorbu. I u zakázek mám rád volnou ruku. Když mám nadiktovaný kde co má být, tak práci vzít nemůžu, nedopadlo by to vůbec dobře.

slakinglizard-title

 

Honza Gruml maluje pod jménem Slakinglizard. Je to Brňák se zálibou ve bubácích a slizu. Ilustroval třeba Válku s mloky, kreslí komiksy pro Artikl a namaloval 69 vagín. Po kafi mu teče krev z nosu. A taky má Facebook a Instagram.

Komentáře