14ClubMate_DIY_076_small_30

Aranžovat kytky do lahve od Clubu-Mate zkoušeli všichni, kdo si kdy Matéčko přinesli domů. Lenka Hrubá, která má Praze obchůdek Zahrada na niti, nás naučí, jak takovouhle jednoduchou DIY vázu posunout na jiný level. Stačí jen kousek špagátku. A bacha, je to návykové. Pak budete chtít doma na nitě věšet úplně všechno! Tak ne že jsme tě nevarovali.

Jestli jste posedlí trháním lučního kvítí a vším, co se dá zavěsit, pověsit a ušetřit tak místo, je pro vás tahle váza technikou macramé jako dělaná. Navíc působí nádherně poeticky. A žádné obavy, je to ve skutečnosti mnohem jednodušší, než to vypadá.

16ClubMate_DIY_048_small_30Na závěsnou lahev na niti potřebuješ

• 16 metrů provázku (4 x 4 metry)
  • 2 velké dřevěné korálky
  • 1 dřevěný kroužek
  • lahev od Clubu-Mate
  • nůžky

Jdem na to!

Dřevěný kroužek pověsíme na kus provázku a odměříme 4 kusy provázku o délce 4 metrů. Použila jsem konopný provázek modré barvy a tloušťce asi 3mm. Čím silnější provázek, tím vám půjde motání rychleji.

04ClubMate_DIY_030_small_30

Z provázků uděláme jeden pramen který přeložíme na polovinu a za střed ho přivážeme na kroužek liščí smyčkou. Z kroužku nám teď visí 8 provázků o délce asi 2 metry.

05ClubMate_DIY_032_small_30

Začneme základním točitým uzlem, který aplikujeme do délky 15 cm od kroužku

07ClubMate_DIY_036_small_30

Točitý uzel tvoří dva krajní provázky, které se točí okolo středních 6 provázků tak, že levý (žlutý) provázek střídá polohu vrchem, nad středovými provázky a spodem, pod středovými provázky, a tak pořád dokola…

03ClubMate_DIY_108_small_30

Po 15 cm točitého vázání navlíkneme první korálek a rozdělíme provázky na dva prameny po 4 provázcích, dále pokračujeme plochým uzlem do délky 25 cm u každého pramene. Doporučuji k uzlování použít jiné dva provázky než pro točitý uzel protože provázky se uzlováním dost zkracují.

08ClubMate_DIY_041_small_30

Plochý uzel uvážeme tak, že se levý (žlutý) provázek váže vždy vrchem nad středovými provázky.

02ClubMate_DIY_104_small_30

Síťka na lahev

V následujícím kroku už začínáme tvořit síťku, ve které bude zavěšena lahev.

09ClubMate_DIY_047_small_30

Vezmeme z každého pramene dva provázky a vytvoříme plochý uzel o třech uzlících na střed asi 6cm od konce posledního uzlování. To stejné provedeme na opačné straně.

Závěs na lahev pokračuje opakováním předchozího kroku třikrát. Vždy vezmeme dva provázky z každé strany a na střed uvážeme proti sobě dva ploché uzly o třech uzlících.

Celkem takto vytvoříme 4 patra cca 7 cm od sebe.

10ClubMate_DIY_059_small_30 11ClubMate_DIY_063_small_30 12ClubMate_DIY_067_small_30

Uzlujeme k závěru

A už jsme na konci!  Teď navlečeme korálek a uděláme uzel.

13ClubMate_DIY_069_small_30

Před zauzlováním posledního uzlu i v průběhu tvoření závěsu na lahev je dobré občas lahev zkusit vložit dovnitř, abychom měli lepší odhad rozestupů uzlování.

17ClubMate_small_30

Voilà, a naše DIY závěsná váza na niti z Clubu-Mate je hotová!

15ClubMate_DIY_095_small_30

Na kytky, vosy i svíčky

Kromě vázy na luční kvítí má ale i spoustu dalších využití. Můžete jí použít třeba i jako lapač na vosy (stačí nalít trochu piva do lahve a pověsit na zahradu) nebo vložit do závěsu místo lahve od Matéčka skleničku se svíčkou a máte závěsný svícen. Tady jen dávejte pozor na to, aby sklenička byla dost vysoká, aby svíčka nepřepálila žárem povázky.

Špagátky, šňůrky, provázky, nitky. To Lenka Hrubá ze Zahrady na niti miluje. Pokud ses do zavěšených rostlinek zbláznil/a jako my, mrkni na Lenčin web a nebo se rovnou zastav v jejím obchůdku na Školské ulici 7 na Praze 1 omrknout nádherné závěsné kokedamy a aerária.