Dadado Montreal

Dadado je galerie, sekáč a kavárna v jednom. #tochceš

 

 

Na prázdniny jsme vyrazili do Kanady. Zásoby Matéčka napakované v kufru jsme nerozvážně ztrestali hnedle po příjezdu, takže brzy udeřil absťák. Nezbývalo než vyrazit na lov Clubu-Mate do ulic Montrealu.

 

Montreal je druhé největší kanadské město a žijí tu asi dva miliony lidí. Podle toho, co jsme vygooglili, je to nejhipsterštější kanadské město vůbec (a v celé Severní Americe s ním mohou soutěžit jen Portland a San Francisco). I tak nám ale bylo jasný, že když je Matéčko žhavé evropské zboží, nenatrefíme na něj v každém dépanneuru. Tak se v Montrealu říká večerkám. Mimochodem, je to z francouzského slova dépanner, což znamená pomoct někomu z nesnází. Dokonalý slovo! Vyrazili jsme proto do baru Alexandraplatz, kde podle Googlu snad nějakou tu flašku mít budou. Ostatně kde jinde by měli mít Matéčko než v baru, co se jmenuje podle hlavního náměstí v Berlíně, že jo?

 

white42

Usine106U jak malovaná

Vzali jsme to tam přes čtvrť Mile End. Pokud jsi umělec, muzikant, spisovatel, budeš se rozhodně poflakovat po zdejších kavárnách, designových shopech, indie galeriích a alternativních buticích. No fakt, z Mile Endu jsou třeba i takový Arcade Fire. Natrefili jsme tam na ujetou galerii Usine 106U, která vypadá, jako kdybyste vlezli Marilynu Mansonovi do hlavy. Lebky, démoni, psychedelie, voodoo panenky a to celé  trochu porna. Rumunský galerista nás ještě stihl stáhnout o tabák, tak jsme se radši klidili. Další zastávka: DadaDo. Galerie, umělecká kavárna a sekáč v jednom, kde sedíte v barokních křesílkách čalouněných sytě růžovou a kafe vám z počmáraného baru servíruje v hrnečku po babičce potetovaná servírka v klobouku. Mokrý sen Instagramerů.

 

Táhli jsme se po bulváru Saint Laurent ještě další hodinu a půl a ne a ne Alexandraplatz najít. Až pak rušná ulice ztichla a přikrčila se do industriálních budov. Mezi nízkýma barákama se ozvala hudba a byli jsme tam. Alexandraplatz nezklamal. Kníratý barman, menu psané křídou, žárovičky pod stropem, venku zahrádka s kytkama v DIY truhlících. Vedle baru parkoval Schniztel Truck, který podával nepravděpodobné kombinace německé a kanadské kuchyně.

 

IMG_4897

Alexandraplatz. Berlín nebo Montreal?

 

Knírač za barem se k nám hned hrnul. „Máte tohle?“ položila jsem na bar místo objednávky plátěnku s logem Clubu-Mate. „Počkej. To jsme tu měli,“ začal se přehrabovat v ledničce.

 

Club Mate a Prime Mate

Opičí se po Clubu-Mate

Místo půllitrovky s Djangem před nás vítězoslavně naservíroval růžovou lahvičku. „Co tohle?“ cpal nám barman montrealskou variaci Matéčka nazvanou Prime Mate s opicí v logu. Co už. Vyplázli jsme pět doláčů a poctivě primáta okoštvali. No co vám budem povídat, Club-Mate to není. Spíš jako když doma louhujete maté v horké vodě o trochu dýl, než byste měli. Ale když má člověk absťák, užije si i takovouhle vopičárnu. Pak už jsme jen počítali dny, než nám to poletí zpátky do Prahy, kde tě Matéčko vítá v každé večerce. A nebo si ho můžeš objednat v klídku pěkně domů a nikam se netrmácet.

Na Twitteru jsme zjišťovali, jak to z Matéčkem v Kanadě vlastně je. @clubmatemtl nám odpověděl, že jsou „out of bussines“. Zato na východním pobřeží, ve Vancouveru, se Clubu-Mate daří. Pijou ho tu jako vzteklí.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

Foto: autorka, www.martinbenoit.com

Komentáře