blog

Třeba by se dalo množství Matéčka, které jste už vypili, počítat na bazény. Nebo jste zatím teprve Club-Mate začátečníci. Nejspíš ale pořád netušíte, kdo je třeba ten týpek na etiketě, nebo jak se to vlastně správně vyslovuje. Tady najdete odpověď!

 

1. Výslovnost

Občas to někdo zkouší jako „klab máte“ nebo „klap mejt“. Za cé je správně. Vyslovuje se to prostě a jednoduše „klub maté“. Fakt.

 

2. Přezdívky

Club-Mate si taky vysloužil hromadu přezdívek. Ptali jsme se vás na Facebooku, jak mu říkáte. Přiznali jste Matéčko, Klubíčko, Matečák nebo třeba Klubíček. Taky se objevil Matyáš, Mates, Klubko, Matesson, nebo dokonce Klubizóna.

 

3. Sekt-Brote

V roce 1924 coural německý sládek Georg Latteier po veletrhu, kde ochutnal nápoj, který mu nedal spát. Hned si pořídil licenci a začal jej vyrábět ve své nápojářské firmě pod názvem Sekt-Bronte. V 50. letech si řekl, že tohle jméno není to pravé ořechové, a změnil ho na Club-Mate.

 

4. Kofein

Club-Mate je přírodní nápoj, takže se do něj kofein nijak nepřidává. Je už obsažený v listech jihoamerického stromu yerba mate, ze kterého se matéčko vyrábí. Česky se ten strom jmenuje cesmína paraguayská. V jedné půllitrovce je 100miligramová dávka kofeinu. A Club-Mate Ice Tea má ještě o fousek víc.

 

5. Django

Na etiketách lahví na nás kouká z pod klobouku postava a trochu na nás machruje se skleničkou matéčka. Nikdo moc neví, co je to vlastně zač. Ženská? Chlápek? Těžko říct. A přestože žádné oficiální jméno nikdy nedostal, říká se mu, nebo jí, Django.

 

6. Léčivo

Aby toho nebylo málo, Clubu-Mate se dokonce připisují léčivé účinky. Funguje prý hlavně při léčbě nemocných ledvin. A na plakátech stálo, že je „zdraví prospěšný, povzbuzující a má plnou chuť jako víno“.

 

7. Hackerská limonáda

Třeba největší evropská hackerská parta Chaos Computer Club nedá bez Clubu-Mate ani ránu. A nejen oni. Matéčko je pro lidi, které baví nové technologie, prostě nezbytnost. Jak jinak by zvládli sedět hodiny u počítače a být při tom vždycky při věci.

 

8. Matecalypsa

V roce 2011, což není ani tak dávno, se stala malá katastrofa. Pivovar Loscher, který Club-Mate vyrábí, nedostal zpátky dost vratných lahví, aby měl Club-Mate do čeho plnit. Tak na Facebooku začali matéčkoví závisláci organizovat sběr lahví, aby zase měli co pít.

 

9. Vaření

Jestli vám Klubíček nestačí jen v tekuté formě, máme dobrou zprávu. Dá se báječně použít i na vaření. Třeba taková Mateláda, tedy marmeláda z Matéčka, je přímo boží.

 

10. Zachutná na třetí lok

Málokdo vydýchá Matéčko napoprvé. K jeho chuti je potřeba se propít. A pak nastupuje fáze závislosti, kdy bez něj nedokážete být. Ale zas je taková, že si budete moc rádi hýčkat.

2 komentáře

  • Máša Dudziaková

   Ahoj Filipe,
   jasný, německý web (a nejen ten) jsme prošmejdili. Mockrát. :-) A když jsme se bavili o tom, jak to vlastně budeme vyslovovat u nás, šli jsme touhle cestou:

   Slovo „club“ v češtině vyslovujeme taky jako [klup]. U slova „mate“ je ale ve výslovnosti rozdíl. Pochází ze španělštiny, kde znamená tykev. Protože máme tendenci cizí slova vyslovovat po svém a přiblížit je našemu jazyku, v němčině slovo se „mate“ vyslovuje jako [máte], v češtině se naopak říká [maté]. Takže varianta [klub maté] respektuje původní výslovnost názvu a zároveň ho umožňuje v češtině příjemně vyslovit.

   Ale samozřejmě, vyslovovat to můžeš, jak je libo. Obsluha to většinou rychle pochopí a přistane ti správný nápoj :-)

   Odpovědět

Komentáře